Με δύο ξεχωριστές προβολές του παραμυθιού του Ευγένιου Τριβιζά «Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει το αστεράκι» στις 6/12 και στις 13/12 η βιβλιοθήκη άνοιξε τον κύκλο των χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων και υποδέχτηκε τα παιδιά του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μουζακίου.

Σε χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα οι μαθητές της Α?&Β? τάξης παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ταινία και στη συνέχεια συζήτησαν για το νόημα και το δίδαγμα της ιστορίας: «Στη ζωή μας πρέπει να βάζουμε στόχους και να επιδιώκουμε την επιτυχία τους».

Η χριστουγεννιάτικη δράση περιλάμβανε και  δημιουργικό εργαστήριο και έτσι οι μαθητές κατασκεύασαν το δικό τους τρισδιάστατο χρωματιστό αστέρι(σύμφωνα με το νόημα του παραμυθιού) και έφυγαν παίρνοντας μαζί τους λίγη από τη μαγεία των Χριστουγέννων.