paidakia-vivliothikiΗ Δημόσια Βιβλιοθήκη Μουζακίου στο πλαίσιο συνεργασίας της με τα σχολεία της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης υποδέχθηκε την Πέμπτη 4-5-2017 τους μαθητές της Γ? και Δ? τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μουζακίου.

Η προγραμματισμένη επίσκεψη είχε ως στόχο την εξοικείωση των μαθητών στα προγράμματα καταλογράφησης και αποτέλεσε ένα είδος σεμιναρίου για τους μικρούς μαθητές. Τα παιδιά πήραν μια πρώτη γεύση για τα είδη των βιβλίων, την τοποθέτησή τους σε ξεχωριστούς χώρους και την ψηφιοποίηση ? καταλογογράφηση μέσω του συστήματος ΑΒΕΚΤ.

Θα ακολουθήσουν κι άλλα «επιμορφωτικά σεμινάρια» για τους μαθητές της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης. Τα ενημερωτικά μαθήματα γίνονται σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και την Εθνική Βιβλιοθήκη Ελλάδας.